Jeśli myślisz(...) że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci to niezawodny znak że jesteś MUGOLEM!!!
Blog > Komentarze do wpisu
J,K. Rowling

 Joanne Kathleen Rowling przyszła na świat 31 lipca 1965 r. w szpitalu Chipping Sodbury General w Bristolu, w Anglii, jako osoba, która w przyszłości będzie wymyślać różne dziwne miejsca, nazwy i imiona, a której fikcyjny bohater o nazwisku Harry Potter podbije cały świat. Jej młodsza siostra Di przyszła na świat dwa lata póĽniej. 

        Rowling pamięta, że od dziecka chciała pisać. Gdy miała pięć albo sześć lat napisała opowiadanie o króliku o imieniu Królik. Wiele jej wspomnień koncentruje się wokół czytania i słuchania "The Wind in the Willows", przez jej ojca, kiedy miała odrę, cieszyła się kiedy zgłębiała świat książek E. Nesbit, magicznych historii C. S. Lewisa oraz jej ulubionej książki "The Little White Horse" Elizabeth Goudge.

        Rodzina przeprowadzała się dwukrotnie, kiedy była dzieckiem. Najpierw przenieśli się z Bristolu do Winterbourne, gdzie ona i jej siostra bawiły się z dziećmi z okolicy. Dwoje z jej przyjaciół miało nazwisko Potter, które bardzo się jej podobało. Za to jej nazwisko czytane jako Rolling z dodanym słowem pins, stało się obiektem dowcipów i humoru innych dzieci w szkole. Oznaczało to nic innego jako wałek do ciasta. Jej rodzina przeniosła się po raz drugi do Tutshill blisko Chepstow. Jej rodzice byli londyńczykami i zawsze marzyli o życiu na wsi. Nowa szkoła Joanne była bardzo staroświecka, a jej nauczyciele byli surowi i wymagający dla niej i jej siostry. 
 W szkole średniej jej ulubionym przedmiotem był Język Angielski, a trzymała się z daleka od sportów gdyż miała nadwerężony bark. Jej ulubionym zajęciem było opowiadanie i czytanie historyjek podczas przerwy na drugie śniadanie o prawych i odważnych bohaterach. Ukończyła szkołę jako najlepsza uczennica.

Po ukończeniu szkoły rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Exeter, gdzie uczyła się języka francuskiego. Wybrała się do Paryża gdzie spędziła rok na nauce języka. Po studiach rozpoczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka. Najlepszą rzeczą jaką można było robić w biurze było pisanie na maszynie swoje opowiadania, kiedy nikt na nią nie patrzył. Latem 1990 r. podróżowała pociągiem z Manchesteru do Londynu i wtedy ni stąd ni zowąd przyszedł pomysł napisania historii chłopca, który jest czarodziejem, ale o tym nie wie. Kiedy po czterech godzinach dotarła do King's Cross w swojej głowie miała już zalążek fabuły oraz zarysy postaci. Dalej rozpisywała losy bohatera na serwetkach w barze i innych pubach. W międzyczasie Rowling napisała dwie nowelki dla dorosłych, ale bardziej skupiła się na losach Harry'ego Pottera.

 W 1992 r. przeniosła się do Portugalii, gdzie uczyła angielskiego jako drugiego języka. Jej uczniowie naśmiewali się z jej nazwiska nazywając ją "Rolling Stone", ale ona kochała uczyć. Pracowała popołudniami i wieczorami, a ranki zostawiała wolne na pisanie. Poślubiła portugalijskiego dziennikarza, ale małżeństwo zakończyło się szybko rozwodem. Rowling wróciła do Anglii ze swoją córką Jessicą i z walizką pełną zapisek o Harry'm Potterze. Osiadła w Edinburghu blisko swojej siostry i kończyła książkę zamiast szukać nowej pracy. Kiedy jej malutka córka spała, po cichu uciekała do pobliskiej kawiarni gdzie już wykańczała pierwszy tom historii. W końcu przyszedł czas gdy ukończyła książkę i zabiegała o zgodę na publikację u wielu wydawców. Książka była odrzucana kilkakrotnie, a to ze względu na fabułę, raczej niełatwą, która według wydawców nie nadawała się dla młodych czytelników. Rowling zdecydowała się na zatrudnienie agenta, a wybór padł na Christophera Little'a, bo podobało jej się jego nazwisko, które o znacza "małego Krzysia". Little sprzedała manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children's Books.

środa, 02 lutego 2005, harry_potter1

Polecane wpisy

  • Dziękuję

    Dziękuję ,,anmarew" za odwiedzenie mojego bloga i wszystkim innym!!!

  • Potteromaniacy!

    Wchodźcie na mój blog iczytajcie o Harrym!Ja jestem Janek czarodziej lepszy od Dumbledora i Voldemorta razem wziętych!Czekam na wasze komentarze!

  • Witajcie!

    Witajcie Potteromaniacy!!! Na mej stronie możecie w pełni uzupełnić swą wiedzę czarodziejską i dowiedzieć się coś nie coś o pomyłkach i błedach!Na tej stronie z

Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/04/04 18:21:41
STARY zaje-Fajnie mącisz chyba masz wadliwe wydanie bo w moim nie ma takich błedów